Kai pakerta liga… Ar galite pasakyti, kuo gripas skiriasi nuo peršalimo?

Dalytis straipsniu
2019-02-19 |

Pavasario atostogos baigėsi, žiema lėtai, bet užtikrintai traukiasi. Net jei atrodo, kad atėjus pavasariui didžiausias vaikų ligų pavojus praėjo, tai netiesa. Kylanti temperatūra sudaro palankias sąlygas plisti peršalimo ligoms ir gripo epidemijai, gresiančioms dideliais nemalonumais vaikams ir jų tėvams. Ką reikėtų daryti ir ko reikėtų vengti, kai stiprinti imunitetą jau per vėlu, kai jaučiate, kad virusas po truputį „įsikuria“ jūsų organizme? Siūlome jums keletą patarimų, kurie padės įveikti ligą ir išvengti komplikacijų.

Kas iš tiesų nutinka organizme peršalus ar „pasigavus“ gripo virusą? Nors iš pirmo žvilgsnio gal taip neatrodo, šios dvi ligos labai skiriasi. Todėl pirmiausia, norint, kad kiekvienos iš jų gydymas būtų kuo veiksmingesnis ir sukeltų kuo mažiau nepatogumų, reikėtų taikyti skirtingus gydymo metodus. Abi ligos yra tos pačios virusinės kilmės, todėl jomis nesunku užsikrėsti mokykloje ar darbe. Tačiau tuo jų panašumai ir baigiasi.

Simptomai pasufleruos diagnozę

Peršalimas – iš pasalų užklumpanti, lėtai progresuojanti ir dėl to dar nemalonesnė liga – jūs ar jūsų vaikas labai gerai žinote, ko galite tikėtis ateinančias keletą dienų: perštinti gerklė, nesustabdomai varvanti užgulta nosis, galvos skausmas, o jei peršalimas rimtas – gal net šiek tiek pakilusi temperatūra. Visi žinome, kad šių simptomų derinys gali būti itin nemalonus, tačiau tai tik „žiedeliai“, palyginus su gripu. „Susirgus gripu, simptomai pasireiškia kur kas greičiau ir kur kas intensyviau, inkubacinis ligos laikotarpis kur kas trumpesnis,“ – teigia medicinos mokslų daktaras pediatras Jan Boženský. „Karščiavimą gali lydėti ilgalaikio pobūdžio nuovargis, skausmas praktiškai visame kūne. Gali pasireikšti stiprus kosulys, tačiau tam tikrų peršalimo simptomų gali ir nebūti,“ – daktaras J. Boženský aiškina pagrindinius ligų skirtumus.

Niekaip nepavyks greitai išsigydyti gripo, vos porą dienų pagulėjus lovoje

Iš esmės galima pasakyti, kad jei nemalonų peršalimą galite pravaikščioti šniurkščiodami ir šiaip taip iškentėti, tai gripas neabejotinai paguldys jus ant menčių. Ir nei jūs, nei vaikai nepakilsite iš lovos bent porą savaičių. Nors stengiamės kaip įmanoma greičiau išsigydyti bet kokią ligą ir nenorime per ilgai voliotis pataluose, gripo atveju poilsis ir lovos režimas yra labai svarbu visą ligos laikotarpį.

„Paprastai gripo simptomai yra kur kas rimtesni ir, kas svarbiausia, tinkamai negydomas gripas kelia kur kas didesnį pavojų sveikatai. Neverta skubinti gydimosi proceso, reikia duoti sau tiek laiko, kiek reikalinga visiškai pasveikti,“ – sako J. Boženský. „Jei atsirastų komplikacijų, jei įtariate, kad sergate gripu, labai svarbu apsilankyti pas gydytoją,“ – teigia specialistas.

Net jei lyginant su gripu peršalimas atrodo visiškas menkniekis, jo taip pat negalima nuvertinti. Niekada neatsisakykite gydymo ir nesistenkite tiesiog iškentėti ligą – komplikacijų, kurios gali apsunkinti gijimą tiek jums, tiek jūsų mažiesiems, gali pasitaikyti ir peršalimo atveju. Pavyzdžiui, dažniausiai pasitaikanti su peršalimu siejama komplikacija yra vidurinės ausies uždegimas.

 
Gripas ar peršalimas?
  • Nors abu šie susirgimai yra virusinės infekcijos, gripą paprastai sukelia dviejų tipų virusai. Skirtingai nuo peršalimo, susirgus gripu, temperatūra pakyla aukščiau 38 laipsnių, juntamas skausmas visame kūne, kamuoja stiprus kosulys. Skirtingai nuo peršalimo, sergant gripu gali nepasireikšti sloga ar gerklės skausmas.
  • Nuo gripo galima skiepytis: kiekvienais metais skiepijama vis kitokia vakcina, priklausomai nuo tikėtino gripo tipo. Tačiau ligai užklupus, jokie skiepai jau nebepadės.
  • Nei peršalimas, nei gripas nėra gydomi antibiotikais, todėl nevartokite jų be reikalo.

Kaip galite sau padėti paskutinę akimirką?

Imunitetą reikia stiprinti nuolat, net ir tada, kai sergate. Vaisiuose ir daržovėse esančių imuninei sistemai reikalingų vitaminų vartojimas yra ne mažiau svarbus nei gulėjimas lovoje. Šviežio imbiero arbata ir vaistažolių sirupai jau daugelį metų plačiai naudojami peršalimo ligoms gydyti, tačiau reikėtų pabrėžti, kad vaikams jie ne visuomet tinka.Tačiau bandymai sukaupti vitaminų atsargas beverčiai. Organizmas paprastai nekaupia medžiagų pertekliaus, todėl vartojant per daug vitaminų, jie tiesiog pašalinami. „Kai rekomenduojame vartoti daugiau vitaminų, kalbame apie šiek tiek didesnes jų dozes nei esant sveikiems. Labai pravartu būtų vadovautis informacija apie optimalias dienos normas ir be reikalo neviršyti rekomenduojamų dozių,“ – konstatuoja gydytoja J. Boženský.

Required form 'WriteYourStoryLT' does not exist.

Susiję pediatro straipsniai

Per Kalėdas vaikams dovanokite ne vien žaislus. Pasirūpinkite jų imunitetu

Sveikata – svarbiausias dalykas gyvenime, nors dažnai mes to neįvertiname. Vaiko raidai itin svarbu sveika ir subalansuota mityba – ji gali padėti išvengti daugelio komplikacijų. Nepaisant pradinio nepasitenkinimo, vėlesniame amžiuje vaikai bus jums dėkingi už išugdytus teisingus mitybos įpročius. Sužinokite, kaip „neskausmingai“ to pasiekti...

Skaityti daugiau

Saulė pasislėpė, o kartu su ja dingo ir natūraliai pasigaminantis vitaminas D

Artėjant žiemai, krūvis vaiko organizmui didėja ne tik dėl žemos temperatūros, bet ir dėl saulės stokos. Tiesą pasakius, saulės spinduliai yra vienas pagrindinių vitamino D gamybos organizme šaltinių, turintis didelę reikšmę vaikų imunitetui. Nusilpęs imunitetas, sulėtėjęs augimas, raumenų nusilpimas – tai tik keletas problemų, siejamų su vitamino D trūkumu.

Skaityti daugiau

Leškokite mūsų ir socialiniuose tinkluose