Varvančių nosyčių laikas grįžta – o gal norėtumėte to išvengti? Visa ko pagrindas – imunitetas

Dalytis straipsniu
2018-10-16 |

Atėjus rudeniui oro temperatūra krenta, o sergančių vaikų skaičius auga. Šiais metais pasistenkite padaryti viską, kas įmanoma, kad šiuo reikliu metų laiku neprarastumėte geros formos. Turime keletą patarimų, padėsiančių pasirūpinti ne tik vaikų, bet ir kitų šeimos narių imunitetu.

Ar jums būna apmaudu, kai matote, kad jūsų nuolat besišypsantis vaikas vaikšto liūdnas, ir užtenka vos vieno žvilgsnio, kad suprastumėte, jog jis prastai jaučiasi? Ar plyšta iš skausmo širdis matant brangiausią žmogų karščiuojantį ir negalintį pakilti iš lovos? Padarykite viską, kad to išvengtumėte. Tai ypatingai svarbu atėjus rudeniui.
 

Ką žino kiekvienas

Higiena yra visuomet pirmoje vietoje. Vienas iš svarbiausių dalykų, kurio mamos moko vaikus nuo mažens – reguliariai plautis rankas. Be to, labai pravartu visuomet su savimi turėti vaikams skirtą dezinfekcinę priemonę ir naudotis ja bent prieš valgį. Daugeliu ligų užsikrečiama nešvariomis rankomis palietus veidą, ko nesunkiai galima išvengti jau minėtu būdu. Dar vienas būtinas dalykas – sveikos mitybos įpročiai. Rizikos laikotarpiais ypatingai svarbu net keletą kartų per dieną valgyti vaisių ir daržovių, kad organizmas gautų imuninei sistemai reikalingų vitaminų. Žiemą didžiausios problemos kyla dėl vitamino D trūkumo. Šį vitaminą organizmas gamina veikiant saulei, todėl žiemos mėnesiais jo ima trūkti. Taigi, labai svarbu vitamino D gauti su maistu, pirmiausia, vartojant pakankamai pieno produktų ir žuvies.

Virusinių ligų profilaktika:
  • Karštas dušas / vonia su eukalipto aliejumi
  • Sauna / garai
  • Pakankamas miegas
  • Reguliari mankšta – idealu būtų plaukimas
  • Dažnas patalpų vėdinimas
  • Streso mažinimas
 

Ką žino ne visi

„Virškinimo sistema taip pat vaidina svarbų vaidmenį kovojant su ligomis. Tiesą pasakius, apie 70 % imuninių ląstelių susitelkusios žmogaus žarnyne. Siekiant išlaikyti žarnyno pusiausvyrą, kurią vaikams išbalansuoja per didelis suvartojamo cukraus kiekis, o suaugusiesiems – nesaikingas alkoholio vartojimas, be kita ko labai svarbu maistas, kuriame gausu probiotikų,“ – pataria medicinos mokslų daktaras pediatras Jan Boženský.

Dar vienas svarbus dalykas – tinkamai sureguliuota temperatūra, nes čia tėvai taip pat neretai pridaro klaidų. Mamos dažnai baiminasi, kad vaikams šalta, todėl per daug įšildo namus. Tačiau vaikams tai nepadeda. Dideli temperatūrų skirtumai namuose ir lauke smarkiai apkrauna vaiko organizmą, todėl jis nebeturi pakankamai jėgų kovoti su virusais ir bakterijomis. Rekomenduojama temperatūra namuose žiemos mėnesiais neturėtų viršyti 22 laipsnių Celsijaus. Sauna ir grūdinimasis taip pat patikimai padeda apsisaugoti nuo dažnai pasitaikančių ligų. Karštyje periferinės kraujagyslės išsiplečia, todėl organizmas geriau aprūpinamas deguonimi, raumenys atsipalaiduoja, į organizmą išleidžiama daugiau imunoglobulinų. „Reguliarūs apsilankymai saunoje tinka ir mažiems vaikams. Visgi jiems rekomenduojamos žemesnės temperatūros saunos ir ne ilgiau kaip 3 minutes. Taip pat idealu būtų šaltą vonią pakeisti drungnu dušu,“ – priduria J. Boženský.
 

Kaip kuo greičiau pakilti iš ligos patalo?

O ką daryti, jei liga visgi paguldė į lovą? Svarbiausia – nepalikti ligos savieigai! Negydant ligos, tinkamai nesirūpinant organizmu, galima sulaukti rimtų pasekmių, pačiais sunkiausiai atvejais netgi negrįžtamų. „Būtina gulėti lovoje, kol visiškai pasveiksite, gerti daug skysčių, miegoti ir vartoti didesnes nei įprastai vitaminų dozes,“ – aiškina J. Boženský. Be to, daugelis infekcijų, kaip antai gripas, plinta lašeliniu būdu per orą. Čiaudint ligos užkratas gali pasklisti net keletą metrų, todėl negydant ligos, sergančiojo aplinka atsiduria bereikalingame pavojuje.
 

 

Līdzīgi raksti no pediatra

Required form 'WriteYourStoryLT' does not exist.

Susiję pediatro straipsniai

Kai pakerta liga… Ar galite pasakyti, kuo gripas skiriasi nuo peršalimo?

Pavasario atostogos baigėsi, žiema lėtai, bet užtikrintai traukiasi. Net jei atrodo, kad atėjus pavasariui didžiausias vaikų ligų pavojus praėjo, tai netiesa. Kylanti temperatūra sudaro palankias sąlygas plisti peršalimo ligoms ir gripo epidemijai, gresiančioms dideliais nemalonumais vaikams ir jų tėvams. Ką reikėtų daryti ir ko reikėtų vengti, kai stiprinti imunitetą jau per vėlu, kai jaučiate, kad virusas po truputį „įsikuria“ jūsų organizme? Siūlome jums keletą patarimų, kurie padės įveikti ligą ir išvengti komplikacijų.

Skaityti daugiau

Per Kalėdas vaikams dovanokite ne vien žaislus. Pasirūpinkite jų imunitetu

Sveikata – svarbiausias dalykas gyvenime, nors dažnai mes to neįvertiname. Vaiko raidai itin svarbu sveika ir subalansuota mityba – ji gali padėti išvengti daugelio komplikacijų. Nepaisant pradinio nepasitenkinimo, vėlesniame amžiuje vaikai bus jums dėkingi už išugdytus teisingus mitybos įpročius. Sužinokite, kaip „neskausmingai“ to pasiekti...

Skaityti daugiau

Leškokite mūsų ir socialiniuose tinkluose